Jak stać się wegańskim kulturystą? – radzi Adam Kuncicki


Obala stereotypy i jest ambasadorem zdrowia. Adam Kuncicki ochrzczony został tytułem: “Pierwszy w  Polsce wegański kulturysta”. Nam tłumaczy jak pójść w swoje ślady!

Kiedy miał 6 lat robił pompki i brzuszki, a od 12 roku życia zaczął treningi na siłowni. Dziś 23-letni Adam Kuncicki jest ambasadorem kulturystyki i zdrowego trybu życia, opartych o dietę pozbawioną odzwierzęcych produktów.

„Od jedzenia zależy to jak wyglądam, jak się czuję i w jakim stanie znajduje się moje zdrowie. Buduje więc ono moją przyszłość na fundamentalnych płaszczyznach”

Adam jest weganinem i na co dzień często odpowiada na pytania dotyczące tego jak bez mięsa zmienić swoją sylwetkę!

Zdjęcie: Alicja Górna
Zdjęcie: Alicja Górna
Polecamy wywiad z Adamem Kuncickim

Paweł Marciniak z portalu Nauka Fitness Zdrowie:
Nie będziemy pytać czy dieta roślinna może dostarczyć odpowiedniej ilości białka, bo wiemy, że oczywiście może, ale czy zdarzają Ci się dyskusje na ten temat i powątpiewania? Jak myślisz skąd one się biorą?

Adam Kuncicki:
Z reguły ludzie są bardzo zdziwieni, gdy mówię im, że nie jem ani mięsa, ani innych żadnych produktów odzwierzęcych. Pewnie w takich chwilach chcą powiedzieć: „No ale jak to?! Przecież weganie powinni być niedożywieni i słabi…”. Ale oczywiście patrząc na mnie, tylko sobie tak pomyślą. Takie myślenie bierze się z tego, że mój sposób odżywiania odbiega od schematów, tradycji, dla większości jest to taka awangarda, dlatego ludzie nie maja o tym pojęcia, kierują się stereotypami, są bardzo zamknięci na zmiany.
Paweł:
O czym powinien pamiętać ktoś, kto chce trenować i jednocześnie przejść na wegańską dietę?

Adam:
Odżywianie się roślinami ma bardzo dużo zalet, ale jak każdy typ odżywiania, ma także i małe wady. Dieta składająca się z nieprzetworzonych produktów roślinnych zawiera bardzo dużo błonnika, odpowiedzialnego za sytość, a takie posiłki są także większe objętościowo. Dlatego będąc zdrowo odżywiającym się weganinem/wegetarianinem nieco trudniej przytyć, a łatwiej zgubić kilogramy. Dla mnie to ogromna zaleta, ponieważ nawet podczas okresu budowania masy mięśniowej, cały czas jestem w dobrej formie, a okres redukcyjny trwa dosłownie chwilę. Jednak osoba, której jest trudno przytyć, będzie musiał bardziej przyłożyć się diety. Ale oczywiście dla chcącego, nic trudnego. Są nawet strongmani-weganie. Postawa to podstawa.

Paweł:
Jakie są Twoje ulubione dania wegańskie?

Adam:
Znajomi śmieją się, że robię sobie do jedzenia codziennie to samo. A to dlatego, że jem dużo i często (nawet 7 razy dziennie i 4 000 kcal), więc zwyczajnie nie chce mi się kombinować. Dlatego moje ulubione danie, które codziennie zjadam kilka razy, to soczewica, z kaszą, nasionami słonecznika, suszonymi grzybami, suszonymi warzywami (naturalna ,,wegeta”) i świeżymi warzywami, najczęściej są to pomidory ze szpinakiem. Od jedzenia zależy to jak wyglądam, jak się czuję i w jakim stanie znajduje się moje zdrowie. Buduje więc ono moją przyszłość na fundamentalnych płaszczyznach. Dlatego ta codzienna porcja wyborów zawsze jest bombą odżywczą, jest zdrowa i naturalna.

Zdjęcie: keeplevel
Zdjęcie: keeplevel

Paweł:
A jak to jest być wegańskim kulturystą?

Adam:
Daje to sporo satysfakcji, bo dla sporej grupy osób wciąż wydaje się to nieosiągalne. Gdy mówię: ale ja nie biorę sterydów i jem same rośliny. Śmieją się, bo myślą, że sobie żartuję lub kłamię. Albo są mega zdziwieni i pełni podziwu, bo dają sobie wszystko wytłumaczyć.

Paweł:
Jak byś opisał instrukcję, na to jak stać się wegańskim kulturystą?

Adam:
Dla mnie było to nie lada wyzwanie, ponieważ nie było wcześniej w Polsce weganina-kulturysty. Dlatego musiałem się wszystkiego nauczyć sam i nie miałem z kogo brać przykładu. Teraz wystarczy, że ktoś odwiedzi moje social media i zobaczy jak ja to robię. A jak się nim stać? Pierwsza rada, która mi przychodzi do głowy, to nie szukać zamienników mięsa/nabiału, tylko jeśli jest się kulturystą, łączyć odpowiednio aminokwasy, np. strączki ze zbożami, by uzyskać pełen aminogram. Natomiast jeśli nie jesteśmy sportowcami, nie warto sobie zawracać tym głowy.

Paweł:
Jakie argumenty Twoim zdaniem najlepiej działają w dyskusji w świecie kulturystów w przekonywaniu Ich do weganizmu?

Adam:
Większość kulturystów jest dość świadoma w zakresie żywienia. Dlatego często wiedzą jakiej jakości mięso i produkty odzwierzęce mamy w dzisiejszych czasach. Wydaje mi się, że to u nich jest najczęstszym argumentem w przekonywaniu ich do tego, aby ograniczali ich spożycie, a przekonali się do roślin. Coraz więcej sportowców sylwetkowych robi sobie dni bez mięsa lub zamienia produkty mleczne na wegańskie, np. guru kulturystyki Dave Palumbo, czy nasz rodak – Piotr Borecki piją mleka roślinne.

Paweł:
Dzięki wielkie za rozmowę.


Polecamy kanały Adama:

Zdjęcie: Paweł Wołochowicz
Zdjęcie: Paweł Wołochowicz

Zdjęcie główne: Paweł Wołochowicz


Paweł Marciniak

Autor bloga Nauka Fitness Zdrowie
O blogu

Nauka Fitness Zdrowie to blog dla aktywnych fizycznie. Łączę nam nim rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie blogiem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzę porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na blogu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera.

Paweł Marciniak


KONTAKT